Srčani udar je ozbiljna medicinska situacija koja može dovesti do oštećenja ili čak smrti. Prevencija je ključna kada je riječ o sprečavanju srčanog udara, a postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste smanjili rizik od ove bolesti.
Prvo, vrlo je važno da se pridržavate zdrave prehrane. To uključuje izbjegavanje hrane bogate šećerima i solju, kao i jela koja sadrže velike količine masnoća. Umjesto toga, trebali biste jesti puno voća, povrća i cjelovitih žitarica. Također biste trebali izbjegavati pušenje i ograničiti unos alkohola.
Drugo, redovita tjelovježba je ključna za sprečavanje srčanog udara. Preporučljivo je da se bavite nekim oblikom fizičke aktivnosti barem 30 minuta dnevno, što može biti šetnja, trčanje ili plivanje. Tjelovježba pomaže smanjiti rizik od srčanih bolesti, smanjuje krvni tlak i poboljšava cirkulaciju.
Treće, važno je da se pridržavate određenih lijekova ako ih propisuje liječnik. Lijekovi poput aspirin, statina i ACE inhibitora mogu smanjiti rizik od srčanog udara. Međutim, važno je da se pridržavate uputa liječnika i da ne uzimate lijekove bez njegovog savjeta.
Četvrto, važno je da se pridržavate određenih mjera opreza kako biste spriječili srčani udar. To uključuje održavanje normalne težine, sprečavanje stresa i održavanje normalnog krvnog tlaka. Ako imate dijabetes, važno je da se pridržavate određenih mjera za kontrolu šećera u krvi.
Ukratko, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste smanjili rizik od srčanog udara. Važno je da se pridržavate zdrave prehrane, redovito vježbate, slijedite upute.
Srčani udar se obično javlja kod osoba s prethodnim srčanim bolestima ili kod osoba koje su sklone srčanim bolestima zbog genetske predispozicije ili životnih navika. Međutim, postoje i neke vrste srčanih bolesti koje su urođene, što znači da se pojave još u fetalnom razdoblju ili odmah nakon rođenja. Ove vrste srčanih bolesti uključuju abnormalnosti u strukturi srca ili abnormalnosti u krvnim žilama.
Urođene srčane bolesti mogu uključivati poremećaje ritma srca, abnormalnosti u strukturi srca, poremećaje protoka krvi ili poremećaje u krvnim žilama. Ove vrste srčanih bolesti mogu dovesti do oštećenja srca ili čak do smrti ako se ne liječe. Ako se sumnja na urođenu srčanu bolest, obično se provodi dijagnostički test kako bi se utvrdila točna dijagnoza i propisao odgovarajući tretman.
Izvor: moj-magazin.com