Proširene vene – simptomi, problemi, dijagnoza i liječenje

Šta su proširene vene ?

Proširene vene su ispupčene, proširene vene. Svaka vena koja se nalazi blizu površine kože, nazvana površinska, može postati proširena. Proširene vene najčešće pogađaju vene na nogama. To je zato što stajanje i hodanje povećavaju pritisak u venama donjeg dijela tijela.

Za mnoge ljude proširene vene su samo kozmetički problem. Kao i paukove vene, uobičajeni, blagi oblik proširenih vena. Ali proširene vene mogu uzrokovati bol i nelagodu. Ponekad dovode do ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Liječenje uključuje vježbanje, podizanje nogu kada se sjedi ili leži, ili nošenje kompresijskih čarapa. Može se uraditi postupak za zatvaranje ili uklanjanje vena.

Simptomi

Proširene vene možda neće uzrokovati bol. Simptomi proširenih vena uključuju:

  • Vene tamnoljubičaste, plave ili iste boje kao i koža. Ovisno o boji kože, ove promjene mogu biti teže ili lakše uočiti.
  • Vene koje izgledaju uvrnute i ispupčene. Često izgledaju kao konopci na nogama.

Kada postoje bolni simptomi proširenih vena, oni mogu uključivati:

  • Osjećaj boli ili težine u nogama.
  • Pečenje, lupanje, grčevi u mišićima i oticanje potkoljenica.
  • Pojačan bol nakon dužeg sjedenja ili stajanja.
  • Svrab oko jedne ili više vena.
  • Promjene u boji kože oko proširenih vena.

Paukove vene su poput proširenih vena, ali su manje. Paukove vene nalaze se bliže površini kože i mogu izgledati kao paukova mreža.

Paukove vene se javljaju na nogama, ali se mogu naći i na licu. Razlikuju se po veličini i često izgledaju kao paukova mreža.

Kada treba posjetiti doktora ?

Ako brinete kako izgledaju i osjećaju vaše vene, a mjere samonjege nisu pomogle, posjetite svog zdravstvenog radnika.

Problemi

Slabi ili oštećeni zalisci mogu dovesti do proširenih vena. Arterije prenose krv od srca do ostatka tijela. Vene vraćaju krv iz ostatka tijela u srce. Da bi se krv vratila u srce, vene na nogama moraju raditi protiv gravitacije.

Mišići se stežu u potkoljenicama da djeluju kao pumpe. Zidovi vena pomažu da se krv vrati u srce. Sićušni zalisci u venama se otvaraju dok krv teče prema srcu, a zatim se zatvaraju kako bi zaustavili povratak krvi. Ako su ovi zalisci slabi ili oštećeni, krv može teći unazad i nakupljati se u venama, uzrokujući istezanje ili uvijanje vena.

Rizični faktori

Dva glavna faktora rizika za proširene vene su:

  • Porodična historija. Ako drugi članovi porodice imaju proširene vene, veća je šansa da ćete i vi imati proširene vene.
  • Gojaznost. Prekomjerna težina stvara dodatni pritisak na vene.

Ostale stvari koje mogu povećati rizik od proširenih vena uključuju:

  • Starost. Starenje uzrokuje habanje ventila u venama koji pomažu u kontroli protoka krvi. Vremenom, to trošenje uzrokuje da zalisci dopuštaju malo krvi da teče natrag u vene, gdje se skuplja.
  • Sex. Veća je vjerovatnoća da će žene dobiti ovo stanje. Hormoni imaju tendenciju da opuste zidove vena. Stoga promjene u hormonima prije menstruacije ili tokom trudnoće ili menopauze mogu biti faktor. Hormonski tretmani, kao što su kontracepcijske pilule, mogu povećati rizik od proširenih vena.
  • Trudnoća. Tokom trudnoće, volumen krvi u tijelu se povećava. Ova promjena podržava bebu koja raste, ali također može povećati vene na nogama.
  • Stajanje ili sedenje tokom dužeg vremenskog perioda. Pokret pomaže protok krvi.

Komplikacije

Komplikacije proširenih vena su rijetke. One mogu uključivati:

  • Čirevi. Bolni čirevi mogu se formirati na koži u blizini proširenih vena, uglavnom u blizini članaka. Promjenjena mrlja na koži često počinje prije nego se formira čir. Odmah posjetite svog zdravstvenog radnika ako mislite da imate čir na nozi.
  • Krvni ugrušci. Ponekad se vene duboko u nogama povećavaju. Mogu uzrokovati bol u nogama i oticanje. Potražite medicinsku pomoć za stalne bolove u nogama ili oticanje. To može značiti krvni ugrušak.
  • Krvarenje. Rijetko pucaju vene blizu kože. To uglavnom uzrokuje samo manje krvarenje. Ali potrebna je medicinska pomoć.
  • Oticanje nogu. Dugotrajne proširene vene mogu uzrokovati oticanje nogu.

Prevencija

Poboljšanje protoka krvi i tonusa mišića može smanjiti rizik od proširenih vena. Isti načini na koje liječite nelagodu od proširenih vena mogu pomoći u sprječavanju iste. Pokušajte sljedeće:

  • Nemojte nositi visoke pete ili uske čarape, osim kompresijskih čarapa.
  • Često mijenjajte način na koji sjedite ili stojite.
  • Jedite dijetu bogatu vlaknima i malo soli.
  • Vježbajte.
  • Podignite noge kada sjedite ili ležite.
  • Održavajte zdravu težinu.

Liječenje

Liječenje proširenih vena može uključivati ​​mjere samopomoći, kompresijske čarape i operacije ili procedure. Procedure za liječenje proširenih vena često se rade kao ambulantne procedure. To znači da najčešće idete kući istog dana.

Pitajte svog osiguravača da li je liječenje proširenih vena pokriveno. Ako se liječenje proširenih vena radi samo da bi vaše noge izgledale bolje, to se naziva kozmetičkim. Vaše osiguranje to možda neće pokriti.

Briga o sebi

Stvari koje možete učiniti kako biste ublažili bol od proširenih vena uključuju vježbanje, podizanje nogu kada sjedite ili ležite, ili nošenje kompresijskih čarapa. Mjere samonjege također mogu spriječiti pogoršanje vena.

Kompresijske čarape

Nošenje kompresijskih čarapa cijeli dan često je prvi pristup koji treba isprobati. Čarape stežu noge, pomažući venama i mišićima nogu da pokreću krv. Količina pritiska varira u zavisnosti od vrste i marke.

Kompresijske čarape možete pronaći u većini ljekarni i prodavnica medicinske opreme. Također možete nabaviti čarape koje se izdaju na recept. Osiguranje može pokriti one na recept ako vaše proširene vene izazivaju simptome.

Operacije ili druge procedure

Ako koraci samopomoći i kompresijske čarape ne djeluju, ili su proširene vene teže, zdravstveni radnik može predložiti operaciju ili druge postupke:

  • Skleroterapija. Zdravstveni radnik ubrizgava proširene vene otopinom ili pjenom koja ih ostavlja ožiljke i zatvara. Za nekoliko sedmica liječene proširene vene bi trebale izblijediti. Nekim venama će možda trebati injekcije više puta. Za skleroterapiju ne morate spavati. To se može uraditi u ordinaciji zdravstvenog radnika.
  • Laserski tretman. Laserski tretman šalje jake bljeskove na proširene vene. Zbog toga vena polako blijedi sve dok se ne vidi. Ne koriste se rezovi ili igle.
  • Postupci bazirani na kateteru koji koriste radiofrekvencijsku ili lasersku energiju. Ovaj postupak je tretman koji se najčešće koristi za veće proširene vene. Zdravstveni radnik stavlja tanku cijev zvanu kateter u proširenu venu. Radiofrekvencija ili laserska energija zagrijavaju vrh katetera. Kako se kateter vadi, toplota uništava venu uzrokujući njeno udubljenje i zatvaranje. Visoka ligacija i skidanje vena. Ova procedura uključuje prvo podvezivanje proširene vene prije mjesta gdje se spaja s dubokom venom. Sljedeći korak je uklanjanje proširenih vena kroz male posjekotine. Ovo je ambulantna procedura za većinu ljudi.
  • Uklanjanje vene neće spriječiti krv da teče u nozi. To je zato što vene dublje u nozi brinu o većim količinama krvi.
  • Ambulantna flebektomija (fluh-BEK-tuh-me). Zdravstveni radnik uklanja manje proširene vene kroz sitne ubode na koži. U ovom ambulantnom zahvatu utrnu se samo dijelovi noge koji se bodu. Najčešće nema mnogo ožiljaka.