Masna jetra (“nonalcoholic fatty liver” – NAFL) je oboljenje koje karakteriše taloženje masti u ovom organu. Smatra se izuzetno opasnim, a najveći problem je što na početku bolesti simptomi najčešće izostaju. Tek kada osjetite tegobe, bolest se progresivno razvila i najčešće se nalazi u fazi ciroze, kažu stručnjaci iz “PearTree Medical Center” .
Ciroza je najteži stadijum NAFL i javlja se nekoliko godina nakon hronične upale. Kao rezultat, jetra se smanjuje i javljaju se ožiljci. Šteta koja nastaje je nepovratna i može da dovede do otkazivanja jetre (kada organ prestane pravilno da radi) pa i kancera.
Glavni simptomi trajnog oštećenja jetre su:
• žutilo kože i beonjače (žutica),
• svrab
• otok nogu, skočnih zglobova, stopala ili stomaka
Ova bolest može godinama da se lagano ali sigurno razvija, zato je neophodno zaustaviti je u korenu, odnosno dok ne šteta ne bude nepopravljiva. Kada vam se dijagnostikuje NAFL, prvi korak je promjena načina života, a jedan od ključnih jeste gubitak kilograma.
– To će pomoći u smanjenju taloženja masti i čak u obrnutoj fibrozi – kažu lekari.
Prema stručnjacima Klinike Mejo, NAFL se najčešće javlja kao posljedica sljedećih faktora:
• prekomjerne težine ili gojaznosti
• rezistencije na insulin
• visokog šećera u krvi (hiperglikemije)
• visokog nivoa masti, posebno triglicerida
Masna jetra većinom ne uzrokuje tegobe ili uzrokuje samo bol pod desnim rebrenim lukom zbog povećanja jetre. Najčešće se dijagnosticira ultrazvukom trbuha i laboratorijski povišenim vrijednostima jetrenih testova. Na ultrazvuku je vidljiva uvećana, svijetla jetra.
Uglavnom se javlja laka nesvjestica i neprijatan osećaj u stomaku. Jetra može biti uvećana, što je moguće odrediti prilikom fizikalnog pregleda.
Međutim, višak masti u jetri može uzrokovati zapaljenje, tada se javljaju sljedeći simptomi:
Smanjen apetit
Gubitak težine
Abdominalni bol
Nesvestica
Slabost
Konfuzija
Ukoliko stanje progresuje, dolazi do razvoja ciroze jetre i pojave sljedećih simptoma:
Uvećan abdomen ispunjen tečnošću
Žutica
Konfuzije
Sklonost ka čestom krvarenju – (npr. zbog trombocitopenije)